V polovině roku 2019 jste jistě vy, kteří každoročně sledujete nové trendy v bojové medicíně, zaznamenali návrh a posléze i schválení pomůcky, která na světovém trhu není zdaleka novinkou a o výsluní na poli taktické medicíny bojuje již ”pár týdnů”. Ne však bez povšimnutí. Krok ke schválení této, pro některé kontroverzní pomůcky, určené ke kontrole obtížně stavitelných zdrojů krvácení, nebyl učiněn členy komise pro systém Tactical Combat Casualty Care přes noc a klinické testy spolu s aplikacemi v taktickém prostředí, byly sledovány a posuzovány po několik let.
Tentokráte možná udělám radost i neregistrovaným členům Elite Training Center Lhenice, když do přílohy přiložím dokument, objasňující genezi iTClamp. Berte to jako kompenzaci za dlouhou odmlku, která byla věnována přípravám na nový systém výcviku TCCC pro nezdravotnický i zdravotnický personál AČR, na kterém se spolupodílím a který mi v posledních měsících bere veškerý volný čas. Fotografie a videa, týkající se použití této výše uvedené pomůcky, brzy přidám.
Výhradní distributor pro ČR je OMS ZOLL, kterému děkujeme za zapůjčení 2ks iTClamp, na první modul odborného výcviku zdravotnického personálu praporního obvaziště Strakonice.
První modul, zaměřený na kontrolu obtížně stavitelného krvácení v bojovém prostředí je za námi a stejně tak i praktické části s nácvikem, zaměřeným mimo jiné i na výše popisovanou pomůcku iTClamp. Nyní jsem tedy schopen poměrně objektivně hodnotit míru využitelnosti iTClamp v situacích, kde je potřeba doplnit již dříve schválené postupy v kontrole krvácení (aplikace hemostatika) do míst obtížně přístupných funkčním TQ nebo tlakovým obvazům.
iTClamp je tak, jak popisuje samotný článek, velice intuitivní pomůckou, která skutečně nevyžaduje časově objemný výcvik a jednotlivec je schopen i bez předchozí složité instruktáže správně připravit i efektivně umístit "svorku" do krvácející oblasti.
V rámci výuky jsme se zaměřili nejprve na několik kazuistik, týkajících se aplikací iTClamp a to ať již z bojového, tak i civilního prostředí. Následovala krátká praktická ukázka manipulace s pomůckou na silikonovém trenažeru (funkce rozevření čelistí-správné naměření rozvoru čelistí-aplikace do krvácející oblasti-sevření čelistí). Ve druhé části výcviku, byl studentům přichystán improvizovaný model trenažeru zajištění dýchacích cest, který byl doplněn vepřovou kůží, na které byly před jejím umístěním na oblast krku, provedeny tři 2-4cm incize skalpelem do různé hloubky podkoží. Hlavním smyslem praktického nácviku bylo vyzkoušet hned několik dovedností. Za prvé "fill the gap" proceduru před umístěním hemostatika, dále pak aplikaci hemostatika (nahrazeno H and H compressed gauze) technikou deep wound packing a to za simulovaného pokračujícího krvácení a na závěr správná aplikace iTClamp přes místo, tamponované hemostatickým obvazem.
Ve všech sedmi pokusech bylo ve velmi krátkém čase dosaženo vytamponování poranění o různých hloubkách a následně provedena správná technika umístění iTClamp. Ani v jednom ze sedmi případů nedošlo k dislokaci pomůcky po manipulaci s vepřovou kůží na modelu dýchacích cest nebo uvolnění iTClamp po sevření čelistí. Pomůcka neprokluzovala v rukou zvlhčovaných umělou krví a manipulace s ní byla uživatelsky přívětivá a snadná. Všech sedm studentů hodnotilo pomůcku jako funkční a jednoduše aplikovatelnou. Fotografie z výcviku zdravotnického personálu praporního obvaziště 25. plro, pod vedením por. Jaroslav Duchoň, přikládám níže.
Ještě jednou děkuji společnosti OMS Zoll a to konkrétně paní Janě Bašové, která nám tuto pomůcku zapůjčila na testování.